Najpiękniejsze

KAPADOCJA, TURCJA
PLAŻA W WELIGAMIE, SRI LANKA
WZGÓRZA, KANDY – BADULA, SRI LANKA
BAGAN, BIRMA
PLAŻA NGAPALI, BIRMA
REGION ANGKOR, KAMBODŻA
MACHU PICCHU, PERU
SALAR DE UYUNI, BOLIWIA
PIRAMIDY W PALENQUE, MEKSYK
JEZIORO TITICACA, PERU
AQUA AZUL, MEKSYK
ZATOKA HA LONG, WIETNAM
PUSTYNIA NEGEW, IZRAEL
SI PHAN DON, LAOS
WYDMY PIASKOWE, SAHARA MAROKO
NAPAPIRI, WIOSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA – LAPONIA, FINLANDIA
WZGÓRZA, KANDY – BADULA, SRI LANKA


KAPADOCJA, TURCJA

Kapadocja – kraina historyczna w tureckiej Anatolii, określana mianem ósmego cudu świata. Po prostu i zwyczajnie zadziwia! Warstwa popiołów wulkanicznych uformowała nierealne formacje tufowe, tworzące bajkowy krajobraz, krajobraz surrealny, stanowiący tło do zdjęć gwiezdnych wojen. Domy i klasztory wykute w skale, kolorowe doliny, brak tłumów, spokój i niesamowicie serdeczni tubylcy- Kapadocja jest piękna!PLAŻA W WELIGAMIE, SRI LANKA

Weligama, to miasteczko położone na południowym wybrzeżu Sri Lanki. Nadmorska osada jak wszystkie inne na wyspie,plaża mogłoby się wydawać zupełnie podobna do reszty plaż w tropikach-złoty piasek,lazurowa woda,palmy, kolorowe łódki, a jednak…to właśnie tutaj,na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów od Weligamy można spotkać łowiących na palach- tradycyjną,unikatową dla wyspy metodą rybaków. Weligama jest również najmniej komercyjną z wiosek na wybrzeżu. To miejsce dla packpackersów z tanią bazą noclegową,I ludźmi,którzy nie tylko są fantastyczni,przyjaźni,szczerzy,z ogromnym poczuciem humoru,to w dodatku -a co w tropikach jest rzadkością-za kołnierz nie wylewają;).Myślę,że pod względem ilości araku,jaki jest tutaj wypijany – Weligama może stawać w szranki z Moskwą w najmroźniejszym miesiącu. Mieszkańcy Weligamy to tacy egzotyczni słowianie:).To szczególne dla mnie miejsce na mapie Sri Lanki.
WZGÓRZA, KANDY – BADULA, SRI LANKA

Soczyście zielone plantacje herbaciane, wzgórza, dżungla, urokliwe miasteczka, wiszące mosty, pamiętające kolonialne czasy pociągi, spokój i nieziemska przyroda…BAGAN, BIRMA

Bagan to ponad dwa tysiące stup i świątyń rozsianych na obszarze około 40 kilometrów kwadratowych, zachody i wschody słońca, kilometry polnych, piaskowych dróg, sekretne wieże, poranna mgła, kolorowe bryczki i niesamowity, niemalże bajkowy klimat.

PLAŻA NGAPALI, BIRMA

Ngapali położona jest w południowej części Birmy na wybrzeżu zatoki bengalskiej.
Ale Ngapali to nie tylko trzy kilometry złotego piasku i tropikalnych palm,to przede wszystkim ludzie. Mieszkańcy pobliskich wiosek rybackich,w których jakby czas się zatrzymał, wszechobecne anchovis, rybacy powracający z połowu, serdeczni właściciele przydrożnych restauracyjek.
Pomimo swego piękna miejsce nie skażone masowa turystyka.
REGION ANGKOR, KAMBODŻA

Duma Kambodży, zabytkowy kompleks miejski, obejmujący ponad 400 km2, pozostały po dawnej stolicy imperium khmerskiego.
Ale dla mnie, najpiękniejsze były rozsiane w pobliżu wioski. Biedni, ale uśmiechnięci mieszkańcy, bambusowe chatki, bezwładnie zwisające z hamaka bose stopy, podarowany orzech kokosowy…
MACHU PICCHU, PERU

Czyli stary szczyt. Najlepiej zachowane miasto Inków. Położone na wysokości 2400 m n.p.m. w Andach.
Baza wypadowa do Machu Pichu jest malowniczo położone miasteczko Aquas Calientes, do którego nie prowadza żadne utwardzane drogi. Można tam dotrzeć jedynie zabytkowym pociągiem.

SALAR DE UYUNI, BOLIWIA

Pustynia solna, pozostałość po wyschniętym jeziorze w Andach. Położone jest na wysokości 3653m n.p.m. i jest największym solniskiem świata, jest to również jeden z najbardziej płaskich obszarów na świecie.
Najpiękniej wygląda po deszczu, kiedy powierzchnia przypomina lustro, w której odbija się niebo.PIRAMIDY W PALENQUE, MEKSYK

Według mnie, to najpiękniej położone starożytne miasto Majów. Usytuowane jest w samym centrum dżungli w stanie Chiapas.

JEZIORO TITICACA, PERU

Jest drugim co do wielkości jeziorem w Ameryce Południowej. Leży pomiędzy Andami na terenie Peru i Boliwii.Na jeziorze znajduje się kilka naturalnych wysp oraz kilkadziesiąt sztucznych wysepek pływających zamieszkanych przez Indian Uro.
AQUA AZUL, MEKSYK

Ciag około 500 niewielkich pojedynczych wodospadów. Woda ma niespotykany, wyjątkowy niebieskawy odcień z powodu wysokiej zawartości minerałów.

ZATOKA HA LONG, WIETNAM

Zajmuje powierzchnie 1500 km2, na której rozsianych jest ok. 1900 skalistych wysp i wysepek, z których większość ma formę wapiennych slupów.PUSTYNIA NEGEW, IZRAEL

Zajmuje około 40% Izraela. Położona na wysokości 900m n.p.m.
Zima, pomimo niewielkich opadów deszczu pustynia zachwyca bujna roślinnością. Występuje tu wiele gatunków pięknych i rzadkich okazów kwiatów. Można tu znaleźć nie tylko zabytki archeologiczne i historyczne, naturalne źródła i pozostałości osad rolniczych, ale przede wszystkim zachwycająca dzika i surowa przyroda.


SI PHAN DON, LAOS

Archipelag na Mekongu, potocznie nazywany kraina 4000 tysięcy wysp.WYDMY PIASKOWE, SAHARA MAROKO

Sahara, to pustynia królewska. Jest największą na świecie, a w jej skład wchodzi 11 państw. Niestety, jedynie jej niewielka część stanowią wydmy. Podobno najpiękniejsze można zobaczyć w Algierii, ale te w Maroku są również przepiękne.


NAPAPIRI, WIOSKA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA – LAPONIA, FINLANDIA

Według miejscowych legend, z pokrytej śniegami Laponii, każdego roku Święty Mikołaj wyrusza w podróż po całym świecie.
W powietrzu unosi się zapach cynamonu, z głośników puszczane są kolędy, a dostojne renifery przechadzają się po mikołajowym parku. Na mikołajowej poczcie, skąd można wysłać pocztówkę do każdego miejsca na świecie, opatrzoną pieczątką św. Mikołaja, z uśmiechem na twarzy elfy odpisują na listy nadsyłane przez dzieci z całego świata, w tym z Polski!, ale największą atrakcją Napapiri, jest spotkanie z prawdziwym Świętym Mikołajem! (tak naprawdę jest ich kilku).

Do tej magicznej wioski, najłatwiej jest się dostać autobusem miejskim nr 8, a podróż trwa zaledwie 30 min.


#ff0090

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *